To już trzecie z kolei spotkanie młodzieży ze szkół partnerskich. Koordynatorem wymiany jest pani Barbara Macieja we współpracy z panią Pauliną Łobodą. Goście z Niemiec, tak jak w poprzednich latach przyjmowani byli przez polskich uczniów w ich rodzinach. Program pobytu był bardzo różnorodny i ciekawy. Uczniowie wzięli udział w multimedialnej lekcji języka niemieckiego, na której pracowali w grupach wykonując przydzielone im zadania. Organizatorzy przygotowali również dwie atrakcyjne wycieczki: do Kazimierza i Nałęczowa oraz do Warszawy. Zawsze staramy się, by w takich spotkaniach nie zabrakło akcentu historycznego. Tym razem była to projekcja filmu niemiecko-polskiego „Am Ende kommenTouristen” (tłum. „Na końcu przyjdą turyści”) i praca projektowa o stereotypach oraz zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież integrowała się podczas spotkań na kręgielni oraz pobytu w kompleksie rekreacyjnym Aquapark. Wymianę zakończyliśmy wspólnym grillowaniem ze śpiewem i gitarą.
Udział w wymianie stwarza młodym ludziom możliwość poznania rówieśników z innego kraju, ich stylu życia i problemów dnia codziennego, pomieszkania przez pewien czas w odmiennym środowisku, zebrania obserwacji i doświadczeń oraz zdobycia wiedzy realioznawczej. Porównując to ze swoim życiem niejednokrotnie stwierdza, że różnice wcale nie są tak wielkie, jak można by początkowo sądzić. Pozwala to przezwyciężyć własne kompleksy i wzajemne uprzedzenia. Udział w międzynarodowej wymianie młodzieży stwarza możliwość poznania obcego kraju, jego kultury, historii, zwyczajów i obyczajów.
Stwierdziliśmy, że takie spotkanie są potrzebne; służą integracji, obalaniu stereotypów, poszerzaniu horyzontów, uświadamiają młodym ludziom przydatność uczenia się i znajomości języków obcych.
Wizyta była możliwa dzięki wsparciu finansowemu rodziców oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

Back to top