2
4
3

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone w Polsce już od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Przez wieki powstało wiele obrzędów i zwyczajów związanych z tymi Świętami, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. To one stanowią część naszej bogatej kultury i należy je kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom. W tradycje wielkanocne wpisuje się Palmowa Niedziela. Ważnym elementem dla katolików jest Koszyk Wielkanocny. Najważniejszym posiłkiem podczas Wielkanocy (Niedziela Wielkanocna) jest naturalnie śniadanie. Lany Poniedziałek to najbardziej wyczekiwany przez najmłodszych moment wielkanocnej tradycji.
Wielkanoc niejednokrotnie stawała się wątkiem, z którego czerpała literatura.
Dlatego chcemy polecić coś dla ducha i dla ciała. Przypomnijmy sobie opisy świąt wielkanocnych w literaturze.
W „Chłopach” W. Reymont zawarł bardzo obszerny, szczegółowy i piękny opis zwyczajów wielkanocnych. W powieści pokazane jest jak świętowali chłopi i jakie obrzędy i przesądy towarzyszyły temu świętowaniu. Reymont opisuje malowanie pisanek, uroczystość poświęcenia ognia i wody, lany poniedziałek oraz chodzenie z kogucikiem.
W „Lalce” Bolesław Prus pokazuje wydarzenie społeczne zwane Kwestą Wielkotygodniową. Damy z towarzystwa, zasiadały w kościołach w pobliżu grobu i zbierały datki na wybrane cele charytatywne. Oczywiście kwesta była bardziej wydarzeniem towarzyskim niż religijnym.
W polskiej poezji utwory wielkanocne mają od dawna swoje miejsce. Poeci podejmowali tematykę Męki Pańskiej, Wielkiego Tygodnia, Zmartwychwstania, Zbawienia i wielkanocnych obrzędów. Do tych poetów należy zaliczyć: między innymi ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida i innych, Ernesta Bryla.
A dla ciała polecamy przepisy na wspaniałe potrawy wielkanocne. Książki: „Nasza Wielkanoc”, „Wielkanocne potrawy kuchni domowej”, „Mazurki, baby i inne pyszności”, „Ciasta na Wielkanoc i inne okazje”. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki.
Chętnie udostępnimy książki na okres świąteczny i nie tylko.
Przypominamy, że jesteśmy codziennie w godzinach 9.00 -13.00.
Życzymy wesołych świąt spędzonych w gronie najbliższych i dużo zdrowia.
A.Durlak, M.Stępniewska

 

Back to top