2
3
4

Woda dla organizmu człowieka.
Woda stanowi też główny składnik wszystkich organizmów żywych, w niektórych przypadkach będąc ich głównym. Zawartość wody w ciele człowieka jest zmienna i z wiekiem spada. U noworodka wynosi 75-80% a u osób starszych tylko 46-54%.
Woda w naszym organizmie pełni inne, wielorakie funkcje:
- Jest niezbędna w procesie trawienia - wszystkie procesy trawienne przebiegają w środowisku o półpłynnej konsystencji i wymagają odpowiedniej ilości wody w ślinie, żółci oraz soku żołądkowym i jelitowym.
- Bierze też udział we wchłanianiu, rozpuszczaniu oraz transporcie składników odżywczych.
- Stanowi ochronę dla mózgu, serca, rdzenia kręgowego, płodu oraz struktur gałki ocznej
- Odpowiada za termoregulację organizmu chroniąc go przed przegrzaniem. W czasie upałów skóra wydziela pot, który odparowując skutecznie obniża temperaturę ciała. Anhydroza, czyli upośledzenie wydzielania potu może prowadzić do udaru cieplnego.
- Bierze udział w transporcie zbędnych produktów przemiany materii z poszczególnych komórek do nerek poprzez które są wydalane z moczem -Stanowi ochronę dla mózgu, rdzenia kręgowego, gałki ocznej i płodu.
- Zapewnia właściwą ruchliwość stawów jako główny składnik płynu maziowego wypełniającego torebki stawowe.
- Regularne spożywanie wody pomaga utrzymać równowagę wodno-elektrolitową oraz wspiera ogólne zdrowie i dobre samopoczucie. Z tego też powodu tak ważne jest, aby dbać o nawodnienie organizmu i regularnie spożywać wystarczającą ilość wody każdego dnia.
- Źródłem wody są także owoce i warzywa. Świetnym rozwiązaniem będzie arbuz, seler naciowy, ogórek, sałata, pomidor i cytrusy.

Woda w organizmie jest w ciągłym obiegu. Poprzez nerki, z kałem, z potem oraz w wydychanym powietrzu wydalamy znaczne ilości wody. Ten ubytek musi być cały czas uzupełniany. Niewielka jej ilość powstaje w organizmie jako produkt przemiany materii węglowodanów i białek, jednak większość musi być dostarczona wraz z pokarmami i napojami. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie na wodę u dorosłego człowieka wynosi 2000- 2500 ml. Ilość ta jest oczywiście większa u osób wykonujących ciężkie prace fizyczne (zwłaszcza w wysokiej temperaturze), sportowców a także kobiet karmiących piersią. Zapotrzebowanie na wodę rośnie gwałtownie u chorych z biegunkami lub wymiotami. W takich sytuacjach oprócz wody konieczne jest również uzupełnianie poziomu elektrolitów. Czy picie wody w nocy jest zdrowe? Picie wody przed snem pozytywnie wpływa na procesy, które zachodzą w organizmie w nocy. Wypicie nawet szklanki wody w nocy przed snem jest zdrowe, dlatego warto regularnie je praktykować, aby zapewnić sobie dobry sen. Warto nauczyć się słuchać swojego ciała - indywidualne potrzeby nawodnienia mogą się różnić w zależności od wieku, płci czy aktywności fizycznej, dlatego to właśnie do nich należy dostosować ilość spożywanej wody, zarówno w ciągu dnia, jak i przed snem.

Back to top