3
4
2

Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem otyłości wśród społeczeństwa. Nadwagę i otyłość definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość uznawana jest dziś za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Na całym świecie statystyki wskazują ciągły wzrost liczby osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale coraz częściej także dzieci.

Co powoduje otyłość i nadwagę?
Podstawową przyczyną otyłości i nadwagi jest brak równowagi energetycznej między spożytymi a spalonymi kaloriami. Spowodowane jest to zwiększonym spożyciem wysokokalorycznej żywności bogatej w tłuszcz i cukry oraz brakiem aktywności fizycznej, ze względu na coraz powszechniejszy siedzący styl życia i charakter wielu form pracy.

Konsekwencje otyłości.
Problem otyłości bywa bagatelizowany, jednak zaniedbanie wagi ciała może być przyczyną groźnych dla zdrowia chorób, a w konsekwencji może prowadzić nawet do niepełnosprawności. Otyłość stanowi przyczynę licznych chorób układu krążenia, niektórych nowotworów, chorób nerek, a nawet nadciśnienia i miażdżycy. U osób z poważną nadwagą zdecydowanie wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału, a nawet cukrzycy typu II.
Najczęstsze przyczyny powstawania otyłości to: nieprawidłowe żywienie - posiłki wysokokaloryczne, bogate w tłuszcze, cukry, ubogie w warzywa i owoce, żywność wysokoprzetworzona, brak aktywności fizycznej - siedzący tryb życia, predyspozycje genetyczne, zespoły genetyczne przebiegające z otyłością (zespół Pradera-Willego, Cohena, łamliwego chromosomu X), zbyt mała lub duża masa urodzeniowa dziecka oraz cukrzyca ciężarnej, leki np. długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów w dużych dawkach, jedzenie mimo braku odczucia głodu - w sytuacjach stresu, smutku, potrzeby pocieszenia, złości, niepowodzeń, nudy.

Jak zapobiegać?
W zachowaniu zdrowej sylwetki, ważne jest aby unikać jedzenia pomiędzy posiłkami. Przekąski, tak ulubione przez dzieci i młodzież tj. chipsy, batony, wafle czy ciastka są przetworzone i wysokoenergetyczne, jedzone bezwiednie przed komputerem lub telewizorem powodują odkładanie tkanki tłuszczowej w organizmie i w następstwie tycie. Poza tym dziecko, które zjadło paczkę chipsów nie będzie miało apetytu na pełnowartościowy posiłek.

Back to top