3
4
2

Szkolny Klub Europejski rok szkolny 2013/2014

W bieżącym roku szkolnym SKE we współpracy z RODoNem realizuje międzyszkolny projekt Klubu Europejskiego pt. Europejskie wybory Polaków.
Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży tematyką w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r.
Realizację projektu nadzorują: p. Monika Pawlak i p. Monika Kotas. Zrealizowano następujące etapy projektu:

16.10.2013 r. – spotkanie opiekunów Szkolnych Klubów Europejskich w RODoNie, przygotowanie ankiety dla uczniów na temat Parlamentu Europejskiego

12–15.11.2013 r. – przeprowadzenie ankiety wśród wybranej grupy uczniów celem zbadania stanu ich wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego

27.11.2013 r. – udział sześcioosobowej grupy uczniów z klas 3TŻC (Anna, Mikołaj, Dariusz, Elżbieta) i 3TG (Monika, Patrycja) pod opieką p. Moniki Kotas w warsztatach na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu. Warsztaty prowadził pan Piotr Wolski, rzecznik prasowy Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie.

17–18.12.2013 r. – przeprowadzenie na terenie szkoły akcji plakatowo-informacyjnej dla uczniów, którą przygotowali i przeprowadzili wyżej wymienieni uczniowie klasy 3TŻC

29.01.2014 r. – udział czteroosobowej grupy uczniów z klasy 3TŻC (Anna, Mikołaj, Dariusz, Elżbieta) w warsztatach dotyczących zasad organizowania i przebiegu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 z oddziałami sportowymi w Radomiu. Warsztaty prowadził pan Bartosz Napieralski z zespołu Prasowego Punktu Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Celem warsztatów było przygotowanie uczniów do przeprowadzenia symulacji wyborów, jako kolejnego kroku realizacji projektu.

17.02.2014 r. – udział dziesięcioosobowej grupy w składzie: Magdalena i Natalia z kl. 2THB, Iga, Nikola i Anna z kl. 2 THA oraz Aleksandra, Martyna, Monika, Agata i Katarzyna z kl. 2 TGB pod opieką p. Moniki Kotas w symulacji wyborów, która miała miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Radomiu w godzinach od 9.00 do 15.00. W drodze losowania uczestnicy symulacji zostali podzieleni na grupy polityczne wchodzące w skład Parlamentu Europejskiego i udali się do oddzielnych pomieszczeń celem opracowania programów wyborczych. Wyłonieni w losowaniu dziennikarze i pracownicy mediów na zorganizowanej konferencji prasowej przeprowadzali wywiady z członkami poszczególnych frakcji partyjnych. Wydano gazetki z materiałami z konferencji prasowej. Odbyły się wybory i zostały policzone głosy, zgodnie z zasadami wyborów do PE. Ogłoszono wyniki wyborów. Początkowo większość uczestników podchodziła do ‘zabawy’ bardzo sceptycznie, w miarę postępu zadania angażowali się coraz bardziej.

28.04.2014 r. – udział uczniów: Igor kl. 2 ka, Milena kl. 2 TŻ, Tomasz, Patryk i Jakub kl. 2 TGA w akcji flash mob, która odbyła się na Placu Jagiellońskim. Wspólnie z przedstawicielami Szkolnych Klubów Europejskich z różnych szkół, m. in. PG 1 ZSO nr 7, PG 2, PG 11 II LO, XI LO, ZS Budowlanych, ZS Elektronicznych, XII LO-ZSO nr 4-PG 4 zgromadzeni uczniowie odśpiewali „Odę do Radości”, oficjalny hymn Unii Europejskiej.

30.04.2014 r. – w odpowiedzi na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana p. Monika Kotas uczestniczyła w debacie z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Back to top