4
3
2

I. WSPÓŁPRACA Z RADOMSKIM OŚRODKIEM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI
Temat: Rola kobiet we współczesnym świecie Spotkania w Radonie: 04.11.2015, 16.12.2015 Dn. 13.11.2015 w II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu odbyło się seminarium z misjonarką, s. Pauliną ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. Spotkanie poświęcone było roli kobiet w kulturze afrykańskiej, pomogło szerzej spojrzeć na na sytuację kobiet żyjących na tym ważnym dla przyszłości świata kontynencie. W seminarium udział wzięli uczniowie: Karolina Barszcz, Wojciech Koza, Patryk Przepiórka (kl. 3tgc) oraz Marta Stelmach i Patrycja Szymczak (kl. 4thb) oraz opiekun Emilia Zwęglińska.
II. WSPÓŁPRACA Z BIUREM INFORMACYJNYM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO SZKOŁA-AMBASADOR PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO (EPAS)
Spotkanie wprowadzające Warszawa, ul. Jasna 14/16a, II p. czwartek 10.12.2015, godz. 14:00 Program EPAS w roku szkolnym 2015/2016 będzie realizowany w dwóch województwach, mazowieckim (12 szkół) oraz dolnośląskim (6 szkół). Docelowo w kolejnym latach planowane jest rozszerzenie na obszar całego kraju. Program jest dedykowany dla szkół ponadgimnazjalnych, a w szczególności techników i szkół zawodowych. Ma on na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Program obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy o faktach dotyczących Unii Europejskiej, lecz także umożliwi doświadczenie, czym jest obywatelstwo europejskie. Celem programu jest upewnienie się, że młodzi ludzie mają świadomość swoich możliwości działania w kontekście integracji europejskiej oraz rozumieją znaczenie głosowania w wyborach europejskich w 2019 r.
Szkoły biorące udział w programie będą miały do wykonania następujące zadania obowiązkowe:
• założenie szkolnego punktu informacyjnego poświęconego Europie, Unii Europejskiej oraz instytucjom europejskim. Zadaniem zarówno starszych i młodszych ambasadorów będzie zadbanie o jego bieżącą działalność.
• organizację działań poświęconych bieżącej legislacji Parlamentu Europejskiego lub innym istotnym kwestiom europejskim
• wykorzystanie otrzymanych materiałów dydaktycznych, scenariuszy lekcji europejskich w czasie zajęć lekcyjnych i podczas specjalnych spotkań dla szczególnie zainteresowanych uczniów.
• organizację na terenie szkoły lub poza nią wydarzenia pod hasłem "Dzień Europy" w okolicach 9 maja. Celem wydarzenia będzie zwiększenie wiedzy uczniów dotyczącej integracji europejskiej i roli Parlamentu Europejskiego. Poza tym, szkoły mogą angażować się w wiele działań fakultatywnych, może to być np. współpraca z posłami do Parlamentu Europejskiego. Szkoła, która z powodzeniem zakończy swój udział w programie, otrzyma tytuł "Szkoły Ambasadora Parlamentu Europejskiego" Podczas spotkania w Warszawie, każdy z nauczycieli, krótko przedstawił reprezentowaną przez siebie szkołę, a szczególnie programy krajowe, lub międzynarodowe realizowane poza ścisłym programem szkolnym. Spotkanie oraz prezentacja programu EPAS, spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony zaproszonym gości. Kolejny spotkanie w ramach programu EPAS planowane jest na luty 2016 roku.
III. WSPÓŁPRACA Z AMNESTY INTERNATIONAL
(04. 12- 11.12.2015 ) Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzieli udział w akcji pisania listów w obronie osób niesłusznie oskarżonych. Napisalismy 48 listów i zebralismy 240 zł na znaczki. Klasy, które wzięły udział w maratonie: 1ga, 2h, 4z, 3ke,3gb,3h,4hb,1gb,1h,3tot,1tot,1gc,3gc,2z
IV. WSPÓŁPRACA Z BIUREM POSELSKIM EUROPOSŁA P. ZBIGNIEWA KUŻMIUKA
Uczeń klasy 4ga Marcin Herman, który wygrał konkurs z wiedzy o UE wyjechał w nagrodę do Brukseli. W dniach 11.09- 15.09. 2015 Marcin zwiedzał Parlament Europejski, Brukselę oraz uczestniczył w spotkaniu z europosłem p. Z Kużmiukiem.

Back to top