4
3
2

Woda jest najbardziej rozpowszechnionym, a zarazem najważniejszym związkiem chemicznym na naszej planecie.
To jedyna substancja występująca w trzech stanach skupienia. Woda jako ciecz i lód, pokrywa 70% powierzchni Ziemi, a jako para wodna jest istotnym składnikiem otaczającej atmosfery. Odgrywa ogromną rolę w przyrodzie. Jest niezbędna do procesów życiowych organizmów żywych i roślin.
Rola wody w życiu człowieka jest równie ogromna. W organizmie ludzkim jest jej około 75%, więc jest oczywiste, że zasoby wodne organizmu muszą być stale uzupełniane. Chociaż nie jest składnikiem odżywczym, bez niej nie istniałoby życie. Człowiek pozbawiony pożywienia może przeżyć kilka tygodni, bez wody zginąłby po kilku dniach. Zapotrzebowanie dobowe człowieka na wodę waha się od 21 do 43 ml/kg masy ciała i uzależnione jest od: stanu fizjologicznego, wieku, aktywności fizycznej, warunków klimatycznych, temperatury otoczenia, wilgotności, powietrza Najwięcej wody jest w świeżych warzywach i owocach, które zawierają jej około 90%, a w najmniejszej ilości w pieczywie.

Dostarczanie wody do organizmu
Wodę do organizmu dostarczamy pod postacią płynów ale i pokarmów stałych. Nawet 1/3 wody przyjmowanej dziennie może pochodzić z pożywienia. Najwięcej wody jest w świeżych warzywach i owocach, które zawierają jej około 90%, a w najmniejszej ilości w pieczywie.
Funkcje wody
regulacja temperatury ciała, niezbędna do odpowiedniego przebiegu procesu trawienia, rozpuszczania pokarmu, transportu i wchłaniania, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, zwilża błony śluzowe, umożliwia ruchliwość stawów bierze udział w reakcjach biochemicznych.
Czynniki wzmagające wydalanie wody w organizmie:
nadużywanie alkoholu, picie kawy, nadmierny wysiłek fizyczny, praca przy wysokiej temperaturze, otyłość, brak protekcji przeciwsłonecznej eksponowanych części ciała, przewiewne ubrania, podwyższona temperatura ciała w przebiegu chorób infekcyjnych, temperatura otocznia
Czynniki hamujące wydalanie wody w organizmie:
nieprzewiewane ubrania, leki hamujące wydzielanie potu, niektóre antyperspiranty, warunki klimatyczne, temperatura otoczenia
Odwodnienie
Jeśli utrata wody w organizmie ludzkim jest zbyt duża w stosunku do ilości wody dostarczonej (tzw. ujemy bilans wodny), wówczas może dojść do odwodnienia, którego konsekwencją może być śmierć.
Zalecenia praktyczne
Picie odpowiedniej ilości płynów w zależności od warunków otoczenia i wielkości wysiłku fizycznego Zaspakajanie uczucia pragnienia W warunkach upału pić więcej niż zazwyczaj, najlepiej płynów o temp ok. 15 C W okresie adaptacji do warunków klimatu gorącego należy pić napoje lekko osolone W czasie upałów nie pić kawy ma działanie moczopędne, także alkohol zwiększa wydalanie moczu.