



CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Technik organizacji turystyki organizuje działalność turystyczną, imprezy i usługi turystyczno-rekreacyjne, obsługuje klientów korzystających z usług turystycznych, prowadzi informację turystyczną, stosuje przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, posługuje się językiem obcym podczas organizacji i realizacji imprez turystycznych, organizuje prace zespołu i współpracuje z organizatorami ruchu turystycznego. Sporządza dokumentację rozliczeniową i rezerwacyjną. Wykonuje prace biurowe. Realizuje zadania w systemach rezerwacyjnych, prowadzi także działania marketingowe na rzecz turystyki. Dba o jakość świadczonych usług i zadowolenie klienta.
NAUKA W NASZEJ SZKOLE UMOŻLIWIA
- uzyskanie certyfikatu kwalifikacji zawodowej:
- HGT.07. Przygotowanie imprez i usług turystycznych
- HGT.08. Obsługa klienta oraz rozliczanie imprez i usług turystycznych
- uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie w.w. kwalifikacji i ukończeniu szkoły
- przystąpienie do egzaminu maturalnego i po jego zdaniu kontynuowanie nauki na studiach
W TRAKCIE ZAJĘĆ TEORETYCZNYCH I PRAKTYCZNYCH NAUCZYSZ SIĘ
- organizowania działalności turystycznej
- organizowania imprez i usług turystycznych
- obsługiwania klientów korzystających z usług turystycznych
- rozliczania imprez i usług turystycznych
NAUCZANE JĘZYKI OBCE
język angielski (pierwszy, kontynuacja, 3h/3h/3h/4h/5h)
język niemiecki (drugi, początkujący, 2h/2h/2h/1h/1h)
język zawodowy angielski
język migowy
język hiszpański podstawy
INNOWACJE
Flight attendant (stewardessa/steward) – praca personelu pokładowego
Spacerkiem po Europie - przewodnik po Europie w j. angielskim w klasie trzeciej (na zajęciach pracowni geografii turystycznej)
Dove vai udzielanie informacji w języku włoskim w klasie trzeciej (na zajęciach organizacji informacji turystycznej)
PREDYSPOZYCJE ZAWODOWE
Technik organizacji turystyki powinien charakteryzować się:
- miłą aparycją, wysoką kulturą osobistą
- otwartością i gościnnością
- uprzejmością i cierpliwością
- komunikatywnością
- dobrą organizacją pracy
- umiejętnością harmonijnego współdziałania z innymi
- wytrwałością w działaniu
- kreatywnością
- asertywnością i odpornością na stres
- znajomością języków obcych
- znajomością obsługi komputera, urządzeń cyfrowych, stosowaniem programów komputerowych wspomagających wykonywanie zadań
- dążeniem do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i doskonalenia umiejętności zawodowych
Kształcenie praktyczne odbywa się w pracowniach szkolnych i obiektach świadczących usługi turystyczne. Na zajęciach praktycznych obowiązuje ubiór "roboczy" i "służbowy" /określony przez nauczycieli przedmiotów zawodowych i statut szkoły/.
Istnieje również możliwość odbycia 3-tygodniowych praktyk we Włoszech, w Hiszpanii lub Portugalii.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Możesz pracować zarówno w kraju jak i za granicą jako pracownik biura podróży, izby turystyki lub punktu informacji turystycznej, organizator wyjazdów turystycznych, kierownik wycieczek, sprzedawca produktów turystycznych, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek, stewardessa/steward, animator czasu wolnego. Możesz pracować także w hotelach, agroturystyce, klubach, stowarzyszeniach i innych organizacjach zajmujących się wspieraniem i rozwojem turystyki.




PROFIL UMIEJETNOŚCI I KOMPETENCJI
Posiadacz dyplomu zawodowego w zawodzie
technik organizacji turystyki potrafi:
- organizować działania marketingowe
- wykorzystywać innowacje technologiczne w branży turystycznej
- charakteryzować atrakcyjność turystyczną Europy i wybranych krajów świata
- przygotowywać programy imprez turystycznych
- dobierać usługi turystyczne w zależności od potrzeb klientów i rodzaju turystyki
- wykorzystywać programy komputerowe i aplikacje internetowe do planowania imprez turystycznych
- kalkulować ceny imprez i usług turystycznych
- sporządzać dokumenty związane z rezerwacją usług i imprez turystycznych
- udzielać informacji turystycznej podczas obsługi klienta w turystyce w języku polskim i obcym nowożytnym
- stosować zasady obsługi klienta podczas wykonywania zadań zawodowych
- prowadzić sprzedaż imprez i usług turystycznych
- rozliczać koszty imprez i usług turystycznych
- wykonywać zadania pilota wycieczek oraz przewodnika turystycznego podczas realizacji imprez
- organizować czas wolny uczestników imprezy turystycznej uwzględniając miejsce jej realizacji
- posługiwać się językiem obcym zawodowym w stopniu podstawowym
- przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony środowiska
- przestrzegać zasad kultury i etyki zawodowej w komunikacji z innymi osobami
- organizować pracę małego zespołu i nią kierować
Aplikacja Uniti rewolucjonizuje tradycyjne doświadczenia tourguide'òw, działa bezpośrednio na smartfonach turystów - urządzeniach, które już posiadają i których używają na co dzień.
Aplikacja jest w 100% darmowa, nie wymaga rejestracji i nie ma limitów odległości, zapewniając najwyższą elastyczność zarówno przewodnikom, jak i turystom.
Cóż to były za zajęcia: animacje, gry i zabawy, integracja na pracowni projektowania imprez i usług turystycznych (klasa 1OTH, nauczyciel P. Ewa Guść) i wyjątkowi goście - grupa młodzieży z opiekunami z Turcji.
Pozostały zdjęcia i piękne wspomnienia, dziękujemy.
7 marca 2025 roku odbył się regionalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”. W sześciu ośrodkach regionalnych, do II etapu przystąpiło 569 uczniów z 194 zespołów reprezentujących 69 szkół technicznych zlokalizowanych w 12 województwach. W przygotowanie uczniów do Olimpiady zaangażowało się ponad 200 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: technik hotelarstwa 4h i technik organizacji turystyki 4otk z opiekunami P. U Tusiek i P. B.Górką Olimpiada organizowana jest pod honorowym patronatem: Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Lublin, Rektora Politechniki Lubelskiej, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, PKP Intercity, Fundacji VCC.
Uroczysta inauguracja Ogólnopolskiej Olimpiady, transmitowana do wszystkich ośrodków regionalnych odbyła się w Zespole Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie, w ośrodku, w którym do etapu regionalnego przystąpiło 366 uczniów. Uczestnicy wysłuchali wykładów tematycznych „Cybermocni ???”, Pan dr inż. Grzegorz Kozieł, adiunkt Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej, "Certyfikacja umiejętności informatycznych", Pan Wojciech Kulik, v-ce Prezes o. lubelskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, "Certyfikacja umiejętności zawodowych", Pani Anna Kabasa - specjalista ds. analiz projektowych i współpracy B2B Fundacji VCC.
Nauka i doskonalenie jazdy na łyżwach jest okupiona upadkami i siniakami, ale na szczęście niegroźnymi. Dla wszystkich jest to świetna zabawa i aktywność fizyczna, która jest wszystkim bardzo potrzebna, zwłaszcza w czasach wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem, tabletem i telefonem.
to hasło XII edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Parki rozrywki – obiekty niezwykłe, oferujące różnorodne atrakcje, które mają na celu zapewnienie zabawy i rozrywki, w których każdy niezależnie od wieku może doświadczyć fantastycznej przygody. Są to specjalnie zaplanowane i kompleksowo zagospodarowane przestrzenie, dysponujące świetnymi warunkami do rekreacji, bezpiecznego wypoczynku i urozmaiconych aktywności na świeżym powietrzu. Tworzą magiczne strefy zabawy (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), są pełne spektakularnych atrakcji oraz innych niesamowitych form rozrywki, przez co zapewniają niezapomniane przeżycia. Atmosferę miejsca dopełniają ciekawe dekoracje i stylizacje, fantastyczne postacie, wyjątkowe pokazy i widowiska, ekscytujące atrakcje i niespodzianki. Kluczem do sukcesu, poza świetną i przemyślaną organizacją, jest również profesjonalna kadra zapewniająca wysoką jakość obsługi i świadczonych usług. Dobrze przygotowana oferta nawet dla najbardziej wymagających klientów sprawia, że mogą w pełni cieszyć się i korzystać z uroków zabawy.
W tym roku w etapie centralnym naszą szkołę reprezentowały Julia i Oliwia. Dziewczyny rozwiązywały test i zadanie o tematyce związanej m.in. z parkami rozrywki.
Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie własnego pomysłu na nową atrakcję turystyczną w formie parku rozrywki/parku tematycznego wraz z określeniem jego zagospodarowania turystycznego. Uczestnicy będą musieli wykazać, że wykreowany przez nich pomysł dostarczy turystom wielu doświadczeń, niezapomnianych wrażeń oraz stanie się atrakcyjnym elementem imprezy turystycznej oraz regionu.
Życzymy powodzenia:)
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół średnich biorą udział w XI Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, której tematem przewodnim jest niematerialne dziedzictwo kulturowe w turystyce. Pretekstem do podjęcia takiego tematu są obchodzone w 2023 r. dwa jubileusze: 20-lecia przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzeniom tym towarzyszy wędrująca po Polsce plenerowa wystawa czasowa Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce, podczas której organizowane są liczne wydarzenia dodatkowe.
Celem organizatorów XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce, która zostanie zorganizowana pod hasłem „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”, jest zainteresowanie uczestników poznaniem dziedzictwa, zwłaszcza własnego regionu, jak również zaangażowanie ich w przekaz międzypokoleniowy poprzez bezpośredni kontakt ze wspólnotami depozytariuszy tradycji oraz dbałość o pamięć i zachowanie lokalnych zwyczajów. Uczestnicy XI Olimpiady będą mieli możliwość podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym z tradycjami, zwyczajami, obrzędami czy też umiejętnościami. W etapie okręgowym, który odbył się w Warszawie w dniu 04.01.2024 roku naszą szkołę reprezentowały Maja z klasy 2OT i Julia z klasy 3OT.
Opiekun mgr Ewa Guść