Podróże Małe i Duże - firma symulacyjna
przy Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu
fot. 1 Otp, 2 Otp, 3 Otp
Dnia 17 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Św. Patryka – patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. Współcześnie przyjmuje postać wielkich zabaw o czym była mowa w przygotowanej przez uczniów prezentacji.
Aby uświetnić ten dzień, uczniowie ubrali się na zielono. Nie zabrakło też fantazyjnych nakryć głowy, a zielona koniczynka zagościła na ubraniach uczniów, nauczycieli oraz Dyrekcji szkoły. Podczas imprezy miała miejsce również degustacja przygotowanych przez naszych uczniów smakołyków. W naszym irlandzkim menu znalazły się ciasteczka shortbread biscuits, mnóstwo smakowitych babeczek i ciasteczek z zielonym lukrem, naleśników, była również pyszna zielona sałatka, tęczowe żelki, a nawet złote czekoladowe monety ze skarbu Leprechauna. Dużą atrakcją okazała się fotobudka, gdzie uczniowie mogli zrobić sobie zabawne zdjęcia z zielonym skrzatem. Ponadto w tym dniu uczniowie brali udział w szkolnym konkursie wiedzy o św. Patryku i Irlandii.
Na przerwach mogliśmy posłuchać tradycyjnej muzyki irlandzkiej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, aktywny udział i wspólną zabawę. Jesteśmy wdzięczni uczniom za ogrom pracy włożonej w przygotowania. To bardzo budujące, że organizowane przez nas działania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Cieszymy się, że uczniowie się angażują i są coraz bardziej otwarci i odważni. Uśmiechy i zadowolenie są największą motywacją i nagrodą dla pomysłodawców tych przedsięwzięć. Mamy zatem nadzieję, że dzień Św. Patryka na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych wydarzeń
Zapraszamy do oglądania zdjęć i polubienia nas na FB;) Marta Kleczaj Emilia Zwęglińska
Zapusty - ostatnie dni karnawału, zwyczaje ludowe związane z obchodzeniem tych dni, zabawa organizowana w tym okresie.
Zanim nadeszła Środa Popielcowa, należało odreagować przed 40 dniami obyczajowej i kulinarnej ascezy.
W XVIII wieku popularne stały się w polskich miastach bale maskowe. Zwyczaj ten dotarł do Polski z Włoch. W Warszawie odbywały się tzw. bale redutowe, na które mógł wejść każdy, niezależnie od pozycji społecznej. Warunkiem było posiadanie biletu i maski, która dawała anonimowość i czyniła choćby na tę krótką chwilę równymi króla i kmiotka. W czasie karnawału maskarady organizowano nawet 4–5 razy w tygodniu. Na redutach bywało się, by potańcować, przypatrywać się sobie nawzajem, odgadywać tożsamość gości w maskach, flirtować, romansować, grać w karty, plotkować.
Karnawał hucznie świętuje się nie tylko w Polsce.
Największy i najgorętszy karnawał na świecie odbywa się w Rio de Janeiro. Co roku, w piątek przed Środą Popielcową, władze Rio przekazują klucze do miasta królowi Morno. To właśnie wtedy zabawa zaczyna się na całego. Ruszają kolorowe parady, do których przygotowania trwają właściwie cały rok. Stroje i choreografia muszą być dopracowane w najmniejszym szczególe. Kulminacyjnym punktem karnawału jest przejazd olbrzymich platform po Sambodromie, na których członkowie różnych szkół samby przedstawiają sceny inspirowane mitologią, Biblią i życiem codziennym.
Na najpopularniejszy karnawał meksykański nie ma wstępu nikt, kto jest w złym humorze. Pierwszego dnia świętowania na zocalo, głównym placu miasta, odbywa się Quema de Mal Humor – wielkie ognisko, gdzie należy spalić złe nastroje. W płomieniach kończą także kukły nielubianych polityków, przestępców, symbole kryzysu, a nawet wirusów grypy. W trakcie dziewięciu dni zabawy przez miasto przechodzi sześć parad w latynoskich rytmach – salsy, cumbii czy tradycyjnego tańca danzon. Od prawie stu lat w Veracruz wybiera się Królową Karnawału, która dostępuje wielu zaszczytów – jest także honorowym gościem symbolicznego pogrzebu Juana Carnavala, który kończy okres beztroskiego szaleństwa.
Karnawał wenecki oficjalnie powrócił w 1979 roku i do dziś przyciąga tłumy turystów z całego świata. Plac św. Marka zamienia się w prawdziwą rewię weneckiej mody. Tajemnicze postaci w maskach i efektownych kostiumach przybywają do Wenecji z całego świata, by hucznie świętować ostatnie dziesięć dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.
Najciekawszy i najbardziej znany w Belgii jest karnawał odbywający się w Binche. Prestiż tej imprezy podnosi tradycja, która sięga XVI wieku oraz wpis na listę niematerialnych dziedzictw UNESCO jako jeden z najstarszych ulicznych karnawałów europejskich. Kulminacja karnawału przypada na trzy ostatnie dni przed Środą Popielcową, a apogeum osiąga we wtorek, kiedy to na ulice wychodzą główni kostiumowi bohaterowie - Gille.
Aby oddać całą prawdę o ludziach,
trzeba poznać ziemię, na której żyją.
Tadeusz Sygietyński
Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. To właśnie tutaj w 1948 r. rozpoczęła się historia jednego z najsłynniejszych ambasadorów polskiej kultury - Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Betlejem Polskie - spektakl, który zobaczyliśmy to barwny, patriotyczny obraz skomplikowanych losów naszej ojczyzny (nawiązuje do znaczących momentów w historii Polski - odsieczy wiedeńskiej, legionów Dąbrowskiego, strajku dzieci we Wrześni, zsyłek na Sybir czy Powstania Warszawskiego; pojawiają się w nim osoby ważne w historii Polski - Herodem jest car Rosji, a Trzej Królowie to władcy Polski: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski).
To przepiękne rozśpiewane i roztańczone widowisko z humorem, ognistym tańcem, chórami aniołów i Świętą Rodziną, w którym bierze udział 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry.
We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. Drugim ukazanie stylu, jaki przez lata wykreował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, prezentując stylizację polskiego folkloru w postaci barwnego widowiska zawierającego elementy muzyki i tańca.
Pani przewodnik edukator oprowadzając nas po wystawie odpowiedziała m.in. na pytania: Czym różni się folklor w poszczególnych regionach Polski, na czym polega stylizacja i jak od kulis wygląda praca zespołu?
W czasie warsztatu tanecznego poznaliśmy podstawowe kroki i figury wybranych tańców narodowych i regionalnych.
fot. Nikola, red.
Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – nowy szlak murali
Pomysł ten do Budżetu Obywatelskiego Radomia zgłosiła Pani Eliza Wesołowska-Szwede. Jej zdaniem, Jacek Malczewski to walor turystyczny Radomia, dotąd niespełna wykorzystany. Malarz uważany jest za ojca symbolizmu, urodził się w Radomiu i tutaj również mieści się muzeum jego imienia z największą kolekcją jego dzieł.
Jacek Malczewski jest ważny dla Radomia. Na kilka lat przed śmiercią jego imieniem nazwano jedną z ulic w naszym mieście.
Portret i postać kobiety w twórczości Jacka Malczewskiego pojawia się bardzo często. W wielu portretach malarz umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści.
Ściana budynku LO im. Kamila Baczyńskiego - Kobieta z faunem - Pokusa.
Ściana budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego - Zatruta studnia z chimerą.
Ściana budynku Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego - Pytia. Obraz przedstawia piękną młodą kobietę w białej szacie, kapłankę ze świątyni Apollina w Delfach, której głównym zadaniem było przepowiadanie przyszłości. Oryginał znajduje się we Lwowie, a przez wybór tego dzieła Radom chce wyrazić solidarność z artystami z Ukrainy.
Dom Jacka Malczewskiego w Radomiu – zabytkowa kamienica z drugiej połowy XIX w., położona przy ul. Malczewskiego 8. Mieszkanie w tej kamienicy przez lata wynajmowali rodzice Malczewskiego. Malarz gdy mieszkał już w Krakowie z wielką radością przyjeżdżał do Radomia na dłuższe i krótsze pobyty. To tu powstały płótna: Śmierć wygnanki, Portret siostry Bronisławy oraz Niedziela w kopalni.
Muzeum Jacka Malczewskiego troszczy się o spuściznę po wybitnym malarzu, od wielu lat gromadzi obrazy, rysunki i różnorodne pamiątki związane z artystą. Kolekcja obecnie liczy 58 obrazów olejnych, akwarel, pasteli, rysunków, szkicowników. W muzeum znajdują się też listy, zdjęcia, dokumenty, medale, dyplomy oraz pamiątki z krakowskiego domu Malczewskiego. W kolekcji muzealnej znajdują się znakomite obrazy symboliczne, portrety rodziców, portrety sióstr Bronisławy i Heleny, żony Marii, córki Julii, syna Rafała, synowej Bronisławy, portrety wybitnych przedstawicieli elity intelektualnej Krakowa. Najcenniejsze z nich to Autoportret z muzą i Zatruta studnia z autoportretem.
W trzeci piątek listopada odbywa się w Niemczech "Dzień Czytania" (Der Bundesweite Vorlesetag).
Z wielką przyjemnością włączyliśmy się w akcję promowania czytania książek w języku niemieckim. Czytaliśmy bajki, baśnie, opowiadania, wiersze. Dzięki tej akcji uczniowie naszej szkoły minęli świetną możliwość utrwalania języka niemieckiego.
Opiekun - P. Karolina Sieczkowska-Męzik